Tribeca

Je skratka od Triangle Below Canal Street (Triangel pod Canal street). Canal Street je dlhá ulica pretínajúca Manhattan priamo od rieky Hudson až po East Broadway a oddeľujúca rôzne časti Manhattanu. Hore, za Canal Street sa nachádza nemenej známa štvrť Soho.

 

Tribeca nie je príliš hlučná ani frekventovaná, ale zato určite vibrantná štvrť dolného Manhattanu. Veľké zastúpenie tu majú rodiny, niektoré reštaurácie majú dokonca vyhradené miesta na “parkovanie” pre kočíky. Dominujú tu rozvláčne a sympatické budovy s retro-moderným štýlom typickým pre túto štvrť a pre Soho. Je to tak zvaná cast iron architecture. Kedysi boli domovom textilného priemyslu a skladmi, keďže Tribeca bola priemyselná časť mesta. Dnes sú v budovách drahé apartmány, reštaurácie, galérie, či hip butiky a obchody. Až v deväťdesiatych rokoch minulého storočia sa začalo objavovať čaro tejto štvrte. Vtedy sa postupne premieňala z tej industriálnej a lacnej štvrťte, kam prichádzali umelci s víziami lacnejšieho ubytovania a priestoru, než mali v horných častiach Manhattanu. Vtedy bola premena tejto štvrte na hip a umeleckú v plienkach, aby sa postupne po Soho stala štvrťou s umelcami, celebritami, ktoré si tu drahé ubytovania môžu dovoliť. Keď sme pri tých celebritách tak musím spomenúť aspoň jednu a to Robert De Nira, ktorý tu založil Tribeca Film Festival, ktorý sa koná každoročne na jeseň. Počas pandémie bol festival prerušený. De Niro je takisto zakladateľ známeho hotelu Greenwich hotel spolu s reštauráciu Tribeca Grill, samozrejme veľmi pricy reštaurácia, počula som ale že veľmi chutná a so zaujímavým interiérom.

 

Ak sa chcete v Tribece plesnúť po vrecku tak odporúčam navštíviť malé ale zato originálne butiky so super handrami, či obchodíky s kúskami umenia. Takisto sa oplatí pofotiť si túto štvrť ktorá nikdy neoplývala množstvom turistami. V západnej časti máte krásne výhľady na Hudson River. V tejto štvrti si jednoznačne môžete oddýchnuť od ruchu a chaosu veľkomesta.

 

Moje obľúbené gastronomické zastávky v Tribece sú:

 

Oplatí sa dať si kávu a pozorovať chod mesta z niektorých z lokálnych kaviarní, dať si dobrý brunch, či večeru, alebo dobrý vychladený kokteil v jednom z mnoho barov. Výber: reštaurácia Odeon. Nie najlacnejšia, zato sexy a klasická, kde v osemdesiatych rokoch bol Andy Warhol stálicou. Slávny koktail Cosmopolitan ktorý sa stal veľmi ikonický pre seriál Sex v Meste, bol prvý krát predstavený práve tu v Odeone v osemdesiatych rokoch. Cenovo oveľa viac prípustná je ďalšia klasika, Square Diner, jedna z najautentickejších amerických „diners“. Zopár hollywoodských filmov sa nakrúcalo práve tu, napríklad klasika „After Hours“. (Jeden hambáč aj s hranolkami, či šalátom vás tu výde okolo 18 dolárov, bez prepitného. Čiže aj s pitím aj s prepitným sa tu najete do 25 dolárov pomerne slušne). Dobré a vychytené miesto na raňajky je Bubbys. Odporúčam typické americké raňajky práve tuná, ktoré pozostávajú z vajíčok (volské oko alebo škvaredina), slaniny alebo párkov a toastu, či zemiakov. Môžete si dať spolu s palacinkami s javorovým sirupom. Výber tých amerických palaciniek je tu naozaj veľký. A samozrejme pomarančový džús a množstvo kávy. Cenovo priemerné. Nachádza sa tu tiež množstvo kaviarní ako práve sofistikovaná kaviareň Blue Bottle Coffee ktorá sídli v časti hotela Walker Hotel Tribeca. Kaviareň je veľmi veľká, s vintage kreslami a pohovkami, môžete si prelistovať v množstve módnych či iných časopisov a novín, a vypiť výbornú kávu (cafe latte okolo päť doláčov). Na drink by som vás pozvala do klasickej, elegantnej Brandy Library, kde máte na výber veľké množstvo koňakov, či koktailov. Môžete sa pokochať tisíckou fľašiek alkoholu, ktoré sú tu vystavené a vypočuť si jemnú jazzovú hudbu a preniesť sa do štyridsiatych či päťdesiatych rokoch minulého storočia v New Yorku – odporúčam v daždivom večeri! Ako spomínam, gastronomických miest je tu veľa. Toto je skromný výber, podľa môjho gusta..

 

  1. Nevšedný typ Mmmuseum (4 Cortlandt Alley) je najmenšie múzeum na svete, kde sa zmestia tak dve, tri osoby. Múzeum je vlastne zbierka nevšedných objektov, alebo ako si môžete prečítať na stránke múzea takzvané Object Journalism. Momentálne je múzeum zatvorené a otvorí sa na jar 2023.

  1. The Staple Street Skybridge. (Vo voľnom preklade most na oblohe ) ktorý sa nachádza v jednej z malebných a historických tribeckých uličiek, nazývajúcej sa Staple street. Toto miesto je jedným z najviac fotografovaným a instagramovatelných v NYC.

  1. The Ghostbusters požiarna stanica – na ulici North Moore St, č. 44 sa nachádza originálna požiarna stanica s názvom Hook&Ladder. Tu sa nakrúcal dnes už klasický film Krotitelia duchov. Stanica utrpela straty požiarnikov počas pádu dvojičiek v septembri 2001.

  1. AIRE Ancient Baths New York Inšpirované tradíciou kúpeľov starovekej rímskej, gréckej a osmanskej civilizácie. Termálne kúpele, aromaterapia, masáže a hlavne relax v príjemnom prostredí historickej budovy. Ste obklopený tehlovou stenou, marockými lampášmi a sviečkami, a v sofistikovanom a nezvyčajnom štýle, akoby ste ocitli v inej, exotickej krajine. Ceny sa pohybujú v troch cifrách.

  1. The Irish Hunger Memorial, sa nachádza nižšie od móla Pier 25. Jeden z tých nenápadných pamiatok, ktoré som objavila až po piatych rokoch života v NY. Historický pamätník venovaný sto tisíckam írskym imigrantom ktorý imigrovali v rokoch od 1845 až do 1852 počas Írskeho zemiakového hladomoru.

  1. Philip Williams Posters Museum (Múseum Plagátov) ( 122 Chambers Street)

    Ak máte radi vintage plagáty či pohľadnice, toto miesto je pre vás ako stvorené.

  1. Pier 25, Hudson River Park je promenáda pozdĺž rieky Hudson a pokračujúca z Battery Park City, ale už súčasťou Tribeci. Nachádza sa tu mini golfové ihrisko, volejbalové ihrisko, či detské playground. Na samotnom móle sa nachádza parná loď z minulého storočia s menom Lilac, ktorú môžete navštíviť počas sezóny. Celkom na konci móla je zopár reštaurácii, či miest na posedenie a tu si pri chutnom jedle môžete vychutnať aj výhľad na Sochu Slobody, One World Trade Center, čí pulzujúci prístav.

  1. V turistických sprievodcoch určite narazýte na African Burial Ground National Monument je najstaršie a najväčšie známe pohrebisko v Severnej Amerike pre slobodných aj zotročených Afričanov. Chráni historickú úlohu, ktorú zohralo otroctvo pri budovaní New Yorku.