South Street Seaport

Táto časť dýcha históriou od architektúry po kamenné dlažby. Prvé, čo mi ale napadne pri spomenutí názvu tejto newyorskej časti, ktorá sa nachádza hneď vedľa Finančného centra a na samotnom cípe juhovýchodného Manhattanu, je promenáda popri rieke East River Waterfront Esplanade. Užívajte si výhľady priamo na Brooklyn BridgeManhattan Bridge. Odporúčam navštíviť najmä večer , keď zapadá slnko, alebo skoro ráno, za úsvitu.

 

Celkom prvé mólo (pier) v New Yorku sa postavilo práve v tejto oblasti v roku 1625. Vyplávali z neho lode najväčších spoločností z rôznych kútov USA a sveta. Neskôr prístav nebol už tak frekventovaný, pre mosty , ktoré sa tu postupne stavali. Tiež pre to, že sa začali budovať oveľa väčšie lode a tento prístav bol pre ne primalý. .

Dnes sa tu nachádzajú móla Pier 17, Pier 15 a Pier 16. Môžete tu vidieť „výstavné“ lode. Tie sa používali na plavby v minulých storočiach. Sú to “Wavertree” (z roku 1885) a “Lightship Ambrose (z roku 1908)”.

 

Oblasti Pier 17 dominuje veľké dvojposchodové centrum s reštauráciami, kaviarňami a barmi vo vnútornej a vonkajšej časti. Na streche tejto budovy sa tiež nachádza niekoľko výberových reštaurácií či barov, medzi inými aj známi koktailový bar Dante’s Negroni Bar. Sú tu neopakovateľné výhľady na mesto, najmä na Brooklyn, Manhattan a Williamsburg Bridge. Organizujú sa tu koncerty od mája do septembra. Toto centrum bolo renovované v roku 2018, keďže pôvodné Pier 17 bolo zničené hurikánom Sandy v roku 2012. Vonku pred budovou si môžete sadnúť na jednu z množstva lavičiek a vychutnať si nádherné výhľady na East river, mosty a Brooklyn na druhej strane.

 

Zavítala som sem nedávno na malú prechádzku a všimla som si, že medzi Pier 16 a Pier 17, na Seaport Square, sa nachádza krasokorčuliarsky ring, hoci skromnej veľkosti. Korčule si treba za poplatok prenajať online na webovej stránke Pier 17, kde vám ochotne poradia a odpovedia na všetky vaše otázky ohľadne tejto zimnej zábavy. Korčuľovanie na tomto mieste vám zároveň ponúka autentické a jedinečné výhľady na skyline a mosty, ktoré sa vám nikde inde nenaskytnú.

 

Schermerhorn  Row, v ktorého časti sa nachádza South Street Seaport Musem, nemôžete prehliadnuť. Dlhá budova postavená z tehál vo flámskom štýle, ktorý bol typický pre začiatok 19. storočia, najprv slúžila pre rezidenčné byty a úrady. Na New York je to veľmi nezvyčajná stavba, známe pre svoju škridlovú strechu. Bola postavená obchodníkom Petrom Schermerhornom. Ak vás zaujíma história, v https://southstreetseaportmuseum.org/ môžete nazrieť do dejín tejto oblasti New Yorku. Prenesiete sa až na samý začiatok osídľovania Manhattanu Európanmi. Múzeum nájdete na adrese 12 Fulton Street. Návšteva múzea je zadarmo, je potrebná iba registrácia cez webovú stránku. Upozorňujem však, že je to veľmi malé múzeum. Moja návšteva trvala 15 minút. Za ten čas som dokázala absorbovať jedinečnú atmosféru a  dozvedela som sa zopár zaujímavých faktov z minulosti. Múzeum má takisto aj iné eventy, treba sa informovať na stránke múzea. Súčasťou múzea je aj print shop Bowne&Co, ktorý je v prevádzke od roku 1775. Máte možnosť vidieť originálnu, starožitnú tlačiareň, ktorá stále bezchybne funguje. Je to miesto so super vintage zápisníkmi, pohľadnicami či suvenírmi, niektoré z nich sa tlačia priamo tu. Nachádza sa ale cez ulicu od múzea, na ulici zvanej Water Street.

 

Jedna z mojich obľúbených aktivít v tejto oblasti je prechádzka ulicami Water Street či Pearl street po kamenných dlaždiciach. Pearl Street dostala svoje meno po ustriciach s perlami, ktoré sa tu kedysi nachádzali. Názvy niekoľkých ulíc v tejto oblasti sú inšpirované prírodou: Pearl Street, Water Street či Cliff Street.

 

Z mól ešte spomeniem Pier 11, odkiaľ pravidelne premávajú lode rôznymi smermi – do Queensu, Brooklynu, Bronxu, New Jersey, v teplejšom ročnom období na Governors Island. Takisto, ak máte záujem pripojiť sa k Newyorčanom, pre ktorých je cesta loďou do alebo z práce každodenná záležitosť, nastúpte na jednu z lodí, ktorá z Pier 11 pravidelne premáva. Jedna z premávajúcich liniek je napríklad East River Ferry, ktorá má zástavky aj v brooklynskom Williamsburgu, či Queense a konečná zástavka je 34tá ulica na Manhattane. Stačí si zakúpiť lístok, môžete použiť appku, (jednosmerný lístok  za 4.00 doláre, desať ciest za 27.50 dolárov). Navštívte stránku https://www.ferry.nyc/routes-and-schedules/route/east-river/, kde najprv kliknite na Routes and Schedules – podľa toho kam máte namierené. Takto sa ľahko zoznámite aj s časovým harmonogramom lode.

 

 Zo Seaportu do Brooklynského zálivu: Vrelo odporúčam plavbu práve do Brooklynu, do časti zvanej Red Hook, rozrastajúcej sa hip umeleckej štvrte v Brooklyne. Z Pier 11 je to pekná jazda po East river do Brooklynského zálivu. Najprv zastavíte v prístave s názvom Brooklyn Army Terminal. Pre zaujímavosť – v tomto brooklynskom prístave parkujú najvýznamnejšie výletné lode, medzi inými aj obrovská Queen Elizabeth. Výhľady na Verrazano-Narrows Bridge berú dych. Nasledujúci prístav je Red Hook. Môžete hneď aj odplávať späť na Manhattan alebo navštíviť Brooklyn. Ale o Brooklyne, hippseroch a graffity až neskôr 🙂

 

Za jedlom: V South Street Seaport sa nachádza veľa rôznorodých reštaurácii či menších fast foodov, zopár kaviarničiek či cukrárni alebo autentický Irish Pub s názvom Dead Rabitt. Na výber máte množstvo reštaurácii priamo v centre Pier 17, o ktorom už bola reč. Hneď vedľa je Tin Building, čo predstavuje novú tvár tejto štvrte. Kedysi veľká budova hostila známy Fulton Fish Market. Toto miesto už na prvý pohľad vyzerá vo vnútri luxusne a prepychovo, no dostanete tu aj cenovo dostupný sendvič, polievku, pizzu či šálku kávy. Ak ste vyčerpaní, a rovnako vyčerpaná je aj vaša peňaženka, zavítajte sem, oddýchnite si, načerpajte silu, posilnite sa jedlom a dobrým nápojom, výhodou je, že nikto od vás nečaká prepitné.

 

Na kávičku a knihu: odporúčam nezávislé knihkupectvo McNally Jackson, kde si môžete popozerať najnovšie a klasické bestsellery, non-fiction, časopisy a mnoho iného.

Elevated Acre (55 Water Street) je niečo ako oáza pokoja v strede veľkomesta. Oddychové miesto s trávnatou plochou je vám k dispozícii, keď potrebujete načerpať nové sily, striasť zo seba zhon veľkomesta a užiť si jedinečné výhľady. Môžete sem prísť aj v zimných mesiacoch, hoci na trávu si určite neľahnete : )

 

Pešo zo Seaport : Môžete sa odtiaľto vybrať k Brooklynskému mostu, ktorý vás zavedie priamo do Brooklynu. K mostu je to iba zopár minút chôdze. Závisí to od toho, odkiaľ vyrazíte. Určite si však užijete minimálne 10 minútovú prechádzku. Najľahšie sa k mostu dostanete po Fulton street, Golden street a Frankfort street, a to priamo na Brooklyn Bridge Promenade.

 

Brooklynský most stojí za návštevu. Počítajte preto s davom ľudí – cyklisti, bežci, turisti, pouličný umelci a predajcovia, ľudia, kochajúci sa impozantnou skyline, a samozrejme – fotografovia. Zájdite sem, hoci ste v New Yorku iba na skok.

 

Waterfront Esplanate popri East River pokračuje do vyššie položených častí mesta. Celá táto oblasť sa nazýva East River Greenway, čo je trasa medzi Battery Park-om a 37thStreet. Zavedie vás priamo do mesta, ak chcete. Môžete ísť pečo alebo na biku po cyklistických trasách. Stanovisko Citi Bike, umožňujúce prenájom bicyklov, sa nachádza aj v tejto oblasti. Je to na vás! Ak sa vyberiete pešo, odporúčam pohodlnú obuv, a pre dámy, žiadne podpätky!