SOHO

Nielen pandémia zmenila New York a jeho tvár. New York sa mení od začiatku osídlenia a v najmä v spodných častiach toho mesta. Soho  a Nolita sú dve časti sídliace rovno vedľa seba, Nolita sa postupne od Soho rozdelila iba pred pár desiatkami rokmi. Pokiaľ ste už v tomto meste boli alebo máte o meste poznatky, Soho bola časť, ktorú by ste v rokoch osemdesiatych nespoznali s terajšou. Vtedy tu boli veľmi lacné podnájmy. Umelci najmä maliari, či spisovatelia, tu žili a tvorili za veľmi lacné nájomné či už apartmánov alebo štúdii, ktoré si tu prenajímali. Život pred technológiu koncom sedemdesiatych alebo počas osemdesiatych rokoch bol iný ten s dnešným. Vtedy tu bolo ale aj viac bezdomovcova, drogy zvanej “the crack” a iných drog a samozrejme hrozba osemdesiatych a deväťdesiatych rokov – AIDS, ktorého bol NY tiež pomerne plný. Počas kontroverzného obdobia Ronalda Regana, ktorého reformy podstatne zvýšili bezdomovcovo bola táto éra v New Yorku vyhrotená ale umelecký život bol v plnom prúde a veľká jeho časť sa diala práve tu – v Soho.

 

Odporúčam si dať aspoň dvojhodinovú prechádzku, obdivovať a pofotiť si jedinečnú architektúru budov, najesť sa či dať si kávičku. Ak ste milovníkom umenia, medzi inými tu nájdete množstvo galérii. Nezávislé butiky a butiky slávnych dizajnérov sú tu pre vás ak sa chcete plesnúť po vrecku, ale nájdete tu aj sieťové butiky veľmi dobre známe pre Európanov, ako napríklad Zara, Mango, Intimissimi, atď. Z tých amerických napríklad GAP. Medzi galériami a umením môžete skúsiť:

 

The Drawing Center – je múzeum a neziskový výstavný priestor, ktorý sa zameriava na výstavu kresieb, historických aj súčasných. Nájdete tu aj malý obchodík, kde si môžete zakúpiť printi alebo literatúru o kreslení. Vstup je zadarmo.

 

Eden Fine Art Contemporary and Pop Gallery, Storefront for Art and Architecrure stoja za povšimnutie. A iné ďalšie.

 

Pre deti sa v SOHO nachádza, medzi inými, aj Museum of Ice Cream, čiže múzeum zmrzliny.

 

Dve z mojich obľúbených kín v New Yorku sa nachádzajú práve v SOHO. Sú to Angelika ktorá hrá nezávislé filmi a Film Forum, tu si môžete pozrieť nezávislé a takisto aj klasické filmy. Práve vo Film Forum som mala možnosť pred rokmi vidieť aj slovenský film so super predstaveným herečky Zuzany Mauréry Učiteľka.

 

Kde sa najesť

Za lacno: Ben’s Pizza alebo Black Burger

 

Za priemernú cenu: Lombardi’s , veľmi chutná a celkom prvá pizzeria v Spojených Štátoch! Fanelli Café – miesto kde sa stretávajú literáti, influenceri, ale aj ľudia z iných brandží nad jedlom, pitím či kávou, táto klasická reštika-café je v New Yorkou stálicou od 19. storočia. Fotografie boxerov dominujú miestnosti keďže jeden zo zakladateľov bol veľký fanúšik boxu.

 

Balthazar (80 Spring St.) odporúčam ak sa znova chcete plesnúť po vrecku: vynikajúca a ikonická reštaurácia s výborným francúzskym jedlom a pečivom, vo francúzskom štýle.

 

Kde si oddýchnuť nad dobrou kávou a sladkosťou alebo drinkom:

Dominique Ansel (189 Spring St.)

Pri jedných z mojich prvých návštev Soho som sa pýtala: kam vedie táto dlhá rada a na čo tu ľudia tak trpezlivo čakajú, či už v zime, daždi, či dusnom dni? Odpoveď, ktorú som vtedy nepoznala znie: na vynikajúce pečivo, medzi inými dobrôtku zvaná cronut – kombinácia croisandu a donutu. Odporúčam.

 

Ground and Support Café (399 West Broadway) 3 šíí399 West Broadway

kaviareň kde môžete veľmi ľahko naraziť na nejakého literáta alebo intelektuála. Chutná káva (latte okolo päť doláčov), sendviče alebo bagles vás vidu od troch do sedemnásť.

 

La Colombe , bezpochyby najlepšia káva v meste má zopár pobočiek v New Yorku. Jedna z nich v Soho na 154 Prince Street.

 

Sweet & Vicious – bar s vonkajším veľmi “artsy” posedeným s výbornými koktailmi stojí za návštevu najmä v tých telplejších mesiacoch.