Oblasť WORLD TRADE CENTER

• One World Observatory
Určite si nemôžete nechať ujsť výhľad z jedného z najvyšších mrakodrapov sveta One World Trade Center. Z druhej strany Brookfield place sa nachádza diaľnica West Highway. Tá vás dovedie rovno k mrakodrapu. Ak by ste sa vybrali po promenáde popri Hudson River, prišli by ste postupne do Tribecy, ďalšej newyorksej časti, o ktorej bude reč v ďalšej časti blogu.


One World Trade Center, známa aj ako Freedom Tower, má 104 poschodí a 546 metrov a nachádza sa v nej množstvo firiem. Observatory je na najvyššom poschodí. Výhľad tu doslova dych berúci. Vstupenka zahŕňa aj film a sprievodcov, ktorí vás informujú o budove, o histórii alebo o meste a odpovedia na vaše otázky. Dostanete sa sem výťahom, ktorý ma celkom dostal. Pred sebou nevidíte dvere výťahu, ale meniace sa obrázky New Yorku – od doby, keď Manhattan obývali americkí Indiáni, až po súčasnosť. Veľmi zaujímavé! Na túto návštevu si treba prichystať dobrý foťák, alebo aspoň mobil, a minimálne hodinku času.


  •  9/11 Memorial and Museum
Toto múzeum je venované tragédii z 11. septembra 2001. Môžete si v ňom pozrieť zachovalé časti budov Dvojičiek či sledovať filmy o udalostiach z 11. septembra, alebo si prečítať množstvo príbehov o ľuďoch, ktorí v ten deň zahynuli, či tragédiu prežili. Pripúšťam, je to veľmi emotívny zážitok.


 • ReflectingPools
Reflecting pools, čiže dve obrovské fontány, sú najväčšie fontány v Severnej Amerike a nachádzajú sa presne na miestach, kde kedysi stáli budovy World Trade Center. Je tu North Pool a South Pool s menami všetkých obetí 11. septembra. V deň narodenín niektorej z obetí sa sem umiestni biela ruža. Zaujímavé a tiež veľmi emotívne miesto, ktorým si mesto New York uctilo obete tragédie.


Oculus alebo Westfield World Trade Center
Budova s jedinečným dizajnom krídel holubice. Bola postavená ako dopravný uzol spájajúci New York a New Jersey. Medzi nimi premávala doprava podobná vlakovej, nazývaná tiež PATH.. Dostanete sa priamo do Jersey City, Newarku (no nie priamo na letisko) a do Hobokenu. Takisto sa tu nachádza 11 liniek metra. Pôvodná PATH Station, ktorá spájala štáty New York a New Jersey, bola zničená počas útokov na Dvojičky. Oculus je aj obrovské a štýlové nákupné centrum s reštauráciami a kaviarňami. Na mňa je tu priveľa ľudí a chaos, no oplatí sa odfotografovať! Patrí medzi jedno z najviac fotografovaných miest v meste. Výstavba trvala niekoľko rokov, od 2008 – 2016.


Ak by ste sa chceli odviezť do inej newyorskej časti, v Oculus môžete prejsť na linky metra A/C, 4/5, J/C, 2/3 a W/R. Podchodom sa k nim dostanete cez Fulton Street. Linka E má zastávku priamo v Oculus a ostatné menované linky na zástavke metra Fulton Street, ktorá je vzdialená len zopár ulíc.


Graffiti
Ešte by som chcela dodať, že sa tu nachádza množstvo zaujímavých grafity, ktoré sú inšpiráciou pre fotografa – amatéra či profesionála. Áno, hemží sa to tu ľuďmi, ale táto novovybudovaná časť dolného Manhattanu dokáže očariť.
Ak sa rozhodnete pokračovať vo výlete, tak vedzte, že ste veľmi blízko pri Finacial District.