Lower East Side

Niekedy skrátená na LES. K tejto štvrti mám veľmi vrúcny vzťah. Je to kvôli dejinám, ale takisto aj kvôli tomu, že prvú prácu ako sociálna pracovníčka, hoci ešte ako stážistka, som vykonávala práve tu. Moja práca ako case worker, pozostávala z toho, že som mala navštevovať mojich klientov priamo doma. Väčšina z nich boli Španielsko hovoriaci imigranti v pokročilom veku. Počas mojich návštev som sa dozvedela čo to o ich histórii a chtiac či nechtiac aj o tom, ako sa z mojich klientov, ktorí prišli do New Yorku ešte ako imigranti, stali občania USA. Ceny podnájmov v tejto štvrti boli veľmi nízke pred takými štyridsiatimi, tridsiatimi rokmi, avšak gentrifikácia ich vytláča už zopár rokov hore raketovou rýchlosťou. Väčšina z týchto ľudí funguje na takzvané rent control, čo znamená že majú stabilizovanú cenu nájomného a teda súčasné ceny podnájmov sa ich netýkajú. Tak či tak, slovo gentrifikácia znervózňuje nejedného obyvateľa mesta. Táto temperamentná newyorská štvrť zažila toho naozaj veľa, avšak, mám dojem akoby si žila svojským a tichým životným štýlom. História je veľmi bohatá, od holandských a anglických fariem ktoré sa tu dlhé roky nachádzali v sedemnástom storočí až po postupné začleňovanie sa k mestu, keď sa tu stavali budovy, domy, vznikali ulice. Bola to prvá oblasť, ktorá mala najväčšie množstvo settlements pre migrantov a imigrantov za posledné dve storočia. Od vtedy sa táto oblasť vôbec nezmenila. A práve koncom 19. a začiatkom 20. storočia zaznamenalo toto mesto najväčší nával imigrácie. Ľudia prichádzali v húfoch prevažne z Európy, zo všetkých častí. Ľudia prichádzali za víziami lepšieho života. Lower East Side bola v roku 1900 najhustejšie zaľudnená časť na Zemi. V tejto dobe sa tu nachádzala prevažne robotnícka trieda. Tiež sa tu nachádzalo mnoho osirotených detí bez domova. Mnoho zo života imigrantov a spôsobu ich nažívania môžete vidieť v Tenement Museum (97 a 103 Orchard st.) Toto múzeum sa zaoberá dvoma budovami, kde žili od rokoch 1869 až po 80. roky 20. storočia imigranti rôznych národností. Izby, zariadenia, všetko je tu tak, ako sa tu v tej dobe žilo.

 

Na rohu East Houston Street a Bowery sa nachádza známy grafitový múr The Artists’ Wall ktorý bol založený pred viac než tridsiatymi rokmi. Originálne sa tam nachádzala maľba Keitha Heringa, v dnešnej dobe je táto stena pravidelne premaľovávaná.

 

ICP Museum (International Center of Photography) . Múzeum je súčasťou známeho ICP centra ktoré je jedno zo svetovo uznávaných centier pre výstavu fotografií a taktiež škola. Máte tu širokú ponuku na jednodňové kurzy, či dlhšie niekoľkotýždňové a niekoľko ročné a to online a prezenčnou formou. Odporúčam.

 

Metrograph – kino, najmä nezávislé, v umeleckom štýle. Nachádza sa tu reštaurácia a bar.

 

Essex Market – krytý trh s radmi predajcov špecializujúcich sa na mäso, ryby, syry, produkty a špeciálne jedlá.

 

The Bowery – jedna z najzaujímavejších a rôznorodých ulíc v New Yorku. Mieša sa tu grafity, umenie, luxusné butiky, spolu s obchodami na domáce spotrebiče, či opustené budovy. Nachádza sa tu aj útulok.

 

Kat’z Delicatessen túto autentickú newyorskú diner preslávil najmä film When Harry Met Sally s Meg Ryan a Billy Crystal . Najmä počas víkendu je tu pomerne dlhá rada.

 

V tejto štvrti máte množstvo reštaurácii, drahších aj lacnejších a od jednoduchších po viac sofistikované napr. Beauty& Essex, Russ&Daughters, atď. Nočný život je tu tiež pestrý napríklad Rockwood Music Hall, kde máte možnosť zažiť živú hudbu a The Back Room.