Najprv prejdite ulicou zvanou Church Street, ktorá sa nachádza pred hlavným vchodom Oculus. Paralelne za ňou sa nachádza Broadway. Keď teda prejdete cez Church Street, dostanete sa priamo k Paul’s Chapel (209 Broadway). Je to kostolík s dlhou históriou, vo vnútri sa nachádza aj výstava zo dňa tragédie 11. septembra. Kostol je známy aj tým, že počas atentátu, ktorý sa udial v jeho bezprostrednej blízkosti, neutrpel žiadne poškodenia. Je to milé miesto a oplatí sa posadiť sa tu na chvíľku, nabrať druhý dych, zabudnúť na chaos veľkomesta, zahĺbiť sa do seba, pomodliť sa. Určite odporúčam navštíviť a zavítať aj do vnútra kostola Trinity Church (75 Broadway), ku ktorému sa dostanete dole po Broadway. Je majestátnejší ako Pauls Chapel, taktiež s históriou siahajúcu do polovice 18. storočia.
Už sme spomínali Broadway – je to avenue, resp. trieda, tiahnuca sa od južnej časti Dolného Manhattanu smerom nahor až na samý koniec Manhattanu (Nepomýlte si ale s West Broadway a East Broadway). Pretína Manhattan akoby na dve časti. Keď pri kostole Trinity Church prekročíte Broadway, dostanete sa na povestnú New York Stock Exchange (11 Wall Street). Neďaleko sa nachádza budova Federal Hall (26 Wall Street) so sochou Abrahama Lincona v jej prednej časti. Pár minút chôdze po Broad Street, a zrazu sa ocitnete pred sochou býka, ktorá sa volá Charging Bull. Je to jedno z najfotografovanejších miest v NYC. Socha Charging Bull symbolizuje výhru na finančnom trhu. Možno ste sa už stretli s výrazom Bull Market či Bullyish Market, čo je výraz, ktorý sa používa v časoch prosperovania finančného trhu. Ak máte radi financie či dejiny financií, ste v oblasti Wall Street na správnom mieste. V tomto prípade určite radi zavítate do Federal Reserve Bank (44 Maiden Laine), ktorá má päť podzemných poschodí a disponuje niekoľkými tonami zlata. Toto miesto nie je však momentálne dostupné pre verejnosť. Návšteva tohto miesta bola pred pandémiou zadarmo. Trebalo si však dopredu zarezervovať návštevu, aj so sprievodcom, ktorý bol zahrnutý vo vstupenke. Môžete sa ale informovať na webovej stránke kvôli aktualizácii: https://www.newyorkfed.org/aboutthefed/visiting.
Frances Tavern Museum (54 Pearl Street) (https://www.frauncestavernmuseum.org) je ďalšie múzeum vo Finančnom distrikte, no celkom iného rázu. Malé a útulné múzeum, kde sa dozviete o histórii samotného mesta, najmä z obdobia Revolúcie. Toto miesto je známe aj tým, že tu mal headquarters sám bývalý prezident USA George Washington v 18. storočí. Nie je to veľmi veľké múzem a za sedem dolárov sa oplatí nahliadnuť do dejín mesta.
V tejto oblasti sa nachádza aj bar a reštaurácia Francis Tavern ($$), v ktorej sa oplatí dať si tanier vyprážaných kalamárov s čapovaným pivom, ktoré patrí k najlepším v meste. Múzeum a reštika sú veľmi klasické a štýlové, vyslovene sa prenesiete do minulosti. Múzeum a reštaurácia sa nachádzajú tesne na hranici ďalšej oblasti South Street Seaport, na samom juhovýchode Manhattanu.
Jedna zo zaujímavostí v tejto oblasti je Stone Street. Je to maličká ulica, ale je unikátna svojimi typickými vydláždenými chodníkmi (cobble stones) a je to celkom prvá ulica, ktorá bola v New Yorku vydláždená. Stone street je známa aj gastronómiou a dobrotami z celého sveta. V teplejších ročných obdobiach oblasť ožíva terasami a konajú sa tu rôzne festivaly, napríklad Oktoberfest v októbri či Oysterfest v septmebri. Prejdete sa tu aj dobovými budovami postavenými v sedemnástom a osemnástom storočí Holanďanmi a Angličanmi.
Nedá mi, aby som nespomenula Great Fire, teda požiar, ku ktorému došlo v roku 1835 a zničil množstvo budov a oblasť pod Wall Street. Táto oblasť znova ožila o niekoľko rokov neskôr.