Nachádza sa na najjužnejšom cípe Manhattanu. Okolo roku 1624 sa tu položili základy veľkomesta, keď vznikol New Amsterdam. Holandskí moreplavci na čele s Petrom Minuitom (po ktorom je pomenované aj námestie pri Battery Park, Peter Minuit Plaza), kúpili v roku 1624 dnešný ostrov Manhattan v prepočte za dvadsaťštyri dolárov od kmeňa indiánov nazývaných Lenape. Zo začiatku priateľský obchod pokračoval neskôr nepokojmi, kolonizáciou, bojmi a vraždami Indiánov. Holanďania obývali New Amsterdam niekoľko desiatok rokov. Stavali domy, ulice, budovali infraštruktúru mesta. Mnoho miest má holandské názvy. Napríklad Harlem je pomenovaný po holandskom meste Haarlem. Sladkosť zvaná donut, ktorú poznáme aj na Slovensku, pochádza tiež z Holandska. Kultúra, jedlo, všetko, čo sem priniesli Holanďania, tu zotrvalo dodnes.
V roku 1664 došlo v New Amsterdame ku niekoľkým zásadným zmenám. Ani Angličania nelenili a podľa príkladu Holanďanov sa pustili do vlastnej kolonizácie niektorých častí sveta. Dozvedeli sa o veľmi rýchlo sa rozmáhajúcom meste vo veľkom prístave. Vybrali sa teda na obhliadku mesta, v ktorom vycítili potenciál prosperujúcej kolónie. Ďalšie významné udalosti nenechali na seba dlho čakať. Angličania sa neuspokojili so spolunažívaním, ale chceli mať úplnú moc nad ostrovom Manhattan. Holanďania sa Angličanom vzdali bez boja, a v roku 1664 ostrov už oficiálne nepatril Holandsku, ale Veľkej Británii. Mesto premenovali a zrazu sa na mapách objavil „New York“. Imigranti sem prichádzali v húfoch. Najväčšie vlny imigrantov sú zaznamenané na obdobie koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Ak chceli vstúpiť do New Yorku, museli úspešne absolvovať kontrolu v imigračnom centre na Ellis Island.
Na Battery Park sa môžete dostať aj metrom. Stačí vystúpiť na zástavke Bowling Green (zelená linka 4, 5), South Ferry (červená linka 1) alebo na zástavke Whitehall street (žltá linka R, W). Odporúčam posedieť na lavičke pod stromom s výhľadom na záliv alebo sa prejsť po promenáde a pozorovať prístav so Sochou slobody, čnejúcou sa na horizonte. Aj keď sa záplave turistov asi nevyhnete, najmä v letných mesiacoch, dokážete si vychutnať pokoj a pohodu a oddýchnuť si. Urobte si piknik priamo v parku, sledujte mamičky s kočíkmi, rodiny na prechádzke, turistov alebo športovcov. Športovcov je tu veľa, keďže promenáda Battery Park, nazývaná aj esplanade, je pomerne dlhá trasa lemujúca rieku Hudson. Plynulo vás dovedie až do Battery Park City. Medzi inými sa tu nachádzajú aj tenisové, bedmintonové, volejbalové alebo mini golfové ihriská. Tiež máte možnosť prenajať si Citi Bike a využiť cyklistickú trasu, ktorá vedie až celkom do hornej časti Manhattanu. Využite príležitosť získať dokonalé fotografie.
V Battery Parku sú miesta, ktoré vás môžu zaujímať, ak máte v NYC stráviť viac času. Zaujímavá je aj návšteva Castle Clinton National Monument, hoci iba v rýchlosti. Tento monument bol postavený ako opevnenie, z ktorého sa malo strieľať na nepriateľov z Veľkej Británie, no nikdy nesplnil svoj účel. Neskôr, no ešte pred Ellis Island sa stal niečo ako prvou „záchytnou stanicou“ alebo bránou do USA pre imigrantov. V súčasnosti, vo vyhradených hodinách, si ho môžete poprezerať so sprievodcom. Zaručujem vám, že sa dozviete mnoho zaujímavého o minulosti mesta. Ide o malý objekt, návšteva je zadarmo a netrvá dlho.
V jednej z miestností je zrekapitulovaná história New Yorku od postavenia tohto monumentu v 19. storočí až po súčasnosť – fotografiami a zaujímavými replikami. Nájdete tu obchod so suvenírmi, v ktorom ochotne odpovedia na vaše otázky. Ak aj návštevu tohto monumentu nemáte v zozname miest, ktoré chcete vidieť, určite sem zavítate, ak sa chystáte navštíviť Sochu slobody a Ellis Island. Je to totiž jediné miesto, kde si kúpite lístky. (Ak ste si ich už nezarezervovali on-line). Alebo ak potrebujete ísť na toaletu, toto je rýchle riešenie 🙂 (https://www.nps.gov/cacl/planyourvisit/guidedtours.htm)
Pier A Harbor House zbadáte hneď po príchode do Battery Park. Historické miesto s vežou a hodinami. Reštaurácia a bar s výhľadom na mesto a zátoku so Sochou slobody v pozadí bola permanentne zatvorená počas pandémie v roku 2020. Či táto reštaurácia, ktorej dominovali morské špeciality, prevažne ustrice a pivo, znova otvorí svoje brány, je zatiaľ vo hviezdach. Výhľad na západ slnka je tu neopakovateľný.
Pred Pier A Harbor House kotvia známe lode rôznych spoločností ako New York Water Taxi.
V blízkosti sa nachádza Sea Glass Carousel, kolotoč pre deti aj dospelých.
Ďalšie zaujímavé miesto je Museum of Jewish Heritage – A Living Memorial to the Holocaust, venované holokaustu.
The skyscraper Museum (Múzeum Mrakodrapov) je nové newyorské múzeum. Žiaľ, doteraz som nemala šancu navštíviť ho a preskúmať, no podľa referencií turistov, aj toto múzeum stojí za zahliadnutie. Ak však nemáte na New York veľa času, určite odporúčam iné, dôležitejšie a zaujímavejšie miesta.
National Museum of American Indian tiež radím medzi zaujímavé miesta, no na jeho preskúmanie potrebujete oveľa viac času ako iba krátku zástavku v New Yorku. Ak sa vo „Veľkom jablku“ zdržíte dlhšie, nech vaše kroky smerujú aj sem. Do múzea je vstup zadarmo, môžete si popozerať a prečítať zdokumentovaný život Indiánov na celom svete.
New York Harbour – NY prístav
Je súčasťou Battery Parku. Veľký prístav s bohatou históriou. Lode rôznych spoločností tu prepravujú ľudí na Liberty Island (Ostrov Slobody), za jedinečným dobrodružstvom spoznať Sochu slobody, a tiež na Ellis Island, ktorý si takisto nemôžete nechať ujsť. Liberty Island, Ellis Island a Governors Island vám detailne predstavím celkom v poslednej časti Lower Manhattan.
Staten Island Ferry
Ďalšou zaujímavosťou je plavba trajektom na ostrov Staten Island (SI), teda na jednu z piatich newyorských častí. Cesta trajektom trvá polhodinu na Staten Island a ďalšiu polhodinku späť na Manhattan. Trajekt vyráža z prístavu každú polhodinu. Môžete si užiť fantastický výhľad na panorámu mesta a Sochu slobody. Ak si spomínate na slávny film s Melanie Griffith, Podnikavé dievča, asi viete, o čom hovorím. Trajekt preslávil aj slávny Madonin videoklip Papa don’t preach, ktorý sa nakrúcal práve tu.
Keď sa doplavíte na Staten Island, môžete nastúpiť na autobus alebo metro a prezrieť si ostrov. Ďalšia možnosť je počkať na ďalší trajekt (takisto odchod je každú polhodinu a odplávať späť na Manhattan. Trajekt je zadarmo. Na Staten Island Ferry sa dostanete napríklad z Whitehall Terminal (Peter Minuite Plaza v blízkosti zastávky metra Whitehall) alebo zastávky autobusu M55.
Po návšteve Battery Parku a po plavbe na Staten Island Ferry sa vyberieme do vyššej časti Lower Manhattan. Máme na výber viacero možností. Po Water Street sa môžeme vybrať do Seaport South nachádzajúceho sa na východnej časti, pri East River, po Broadway do Financial District a po West Street k oblasti World Trade Center (WTC). Ako prvé vás zoberiem po West Street do WTC. Nebude to však hneď, pretože predtým sa zastavíme na mieste, ktoré sa oplatí vidieť alebo aspoň v rýchlosti navštíviť a urobiť si zopár záberov.
Brookfield Place (BP)
Z Battery Park sa sem môžeme dostať po West Street, ale aj známom Esplanade, teda promenádou, ktorá lemuje juhozápadnú časť Dolného Manhattanu a môžete si medzitým užiť výhľad aj na New Jersey. Tak či onak, Brookfield je majestátna sklenená, na pohľad okrúhla budova s palmovými stromami vo vnútri. Nachádzajú sa tu butiky ako Gucci či Michael Kors. Je spojená s francúzskym Le District, čo je veľký francúzsky trh s množstvom jedla, barmi a reštauráciami. Môj názor je, že Le District je síce originály a ako stvorený pre gurmánov, ale predražený. Návšteva Brookfieldu sa skutočne oplatí ako kratšia zástavka. Dobite si batérie na lavičke pred budovou a iba tak pozorujte lode v prístave a budovy. New Jersey na druhej strane rieky Hudson. Ak vám teda neprekáža, že miesto je preplnené turistami či pracujúcimi Newyorčanmi. Ja sa tiež vyhýbam frekventovaným miestam, no keďže milujem fotografovanie, často sem zavítam. Brookfield je jednoducho inšpiratívny!
Ak však chcete ušetriť na jedle, dajte si radšej niečo vo food court Brookfieldu na druhom poschodí, ktorý tiež nepatrí medzi lacné food zariadenia, no určite je lacnejší ako Le District. V okolí sa nachádza množstvo lavičiek s výhľadom na prístav a skyline New Jersey City. Môžete si tu v pohode skonzumovať svoj chlebík s paštétou…. : ) Odporúčam aj foodtrack s Hala jedlom, kde vás jeden gyro, čo je niečo ako kebab, vyjde okolo osem dolárov a máte o obed postarané.